Dlaczego chrapiemy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Według danych statystycznych co trzecia osoba na planecie chrapie w czasie spoczynku nocnego. Chrapanie dotyczy 5% dzieci, 15-30% ludzi młodych i osób w średnim wieku, a wśród osób starszych odsetek ten wynosi co najmniej 40%. Dlaczego człowiek zaczyna chrapać? Przeczytaj!

Mechanizm powstawania chrapania

W czasie oddychania powietrze najpierw przez gardło do krtani, a następnie tchawicą i oskrzelami przedostaje się do płuc. Gardło to kanał łączący jamę ustną i nosową z krtanią oraz przełykiem. W ciągu dnia mózg utrzymuje nasze mięśnie w stanie pewnego napięcia. Dotyczy to również mięśni budujących ściany gardła. Dzięki takiej odgórnej kontroli powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe.

Natomiast w czasie snu wszystkie mięśnie ulegają rozluźnieniu. W przypadku zwężenia górnych dróg oddechowych, spowodowanego na przykład powiększonymi migdałkami lub nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie szyi, ich ściany w czasie snu zbliżają się do siebie, co sprawia, że w czasie wdechu i wydechu powietrze z trudem przechodzi przez zwężony i częściowo zamknięty kanał gardłowy. Ściany gardła zaczynają wibrować i uderzać o siebie, powodując chrapanie.

Przyczyny powstawania chrapania

Powody, dla których ludzie chrapią w czasie snu, mogą być bardzo różne. Do najczęstszych należy zaliczyć skrzywioną przegrodę nosową, wady zgryzu i budowy żuchwy, polipy nosa i zatok, choroby dróg oddechowych (najczęściej o charakterze przewlekłym), a także nadwaga, przy której na drogi oddechowe wywiera nacisk tkanka tłuszczowa odkładająca się w okolicach gardła.

Bywa też, że chrapanie jest spowodowane przez czynniki zewnętrzne. Wyróżnić należy w tym miejscu pozycję ciała przyjmowaną w czasie snu. Chrapaniu sprzyja spanie na plecach, z głową mocno odchyloną do tyłu czy twarzą dociśniętą do poduszki. W każdym z tych trzech przypadków mamy do czynienia ze zwężeniem przestrzeni gardła, które sprawia, że powietrze przechodzące przez wąski kanał powoduje wibrację i charakterystyczny odgłos chrapania. Chrapanie nierzadko towarzyszy też palaczom, a to z racji tego, że dym papierosowy i nikotyna wysuszają śluzówkę, powodując uczucie dyskomfortu w czasie oddychania przez nos. Śpiący palacz nieświadomie oddycha przez usta w czasie snu, co prowadzi do chrapania.

Chrapanie – czym grozi?

Chrapanie to nie tylko dyskomfort dla otoczenia. To także ryzyko dla zdrowia. Brak właściwej higieny snu, a chrapanie jest jej pełnym zaprzeczeniem, może prowadzić do chronicznego zmęczenia, obniżenia wydolności fizycznej i intelektualnej czy zaburzeń koncentracji.

Ponadto u chrapiących może się rozwinąć tak zwany obturacyjny bezdech senny, w  czasie którego dochodzi do okresowego całkowitego braku przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co obniża zawartość tlenu w organizmie, zwiększa stężenie dwutlenku węgla i prowadzi do niedotlenienia mózgu i innych organów. Deficyt tlenu powoduje głośne nieregularne chrapanie, które rozszerza otwór gardła i przywraca normalny oddech. Takie epizody mogą występować nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy, co znacząco odbija się na zdrowiu.

Na tle obturacyjnego bezdechu sennego mogą się rozwinąć lub zaostrzyć takie jednostki chorobowe, jak nadciśnienie, niewydolność i arytmia serca, PoChP, zespół metaboliczny, cukrzyca, a także nadwaga.

Zdj. główne: Shane/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne plakaty do dekoracji wnętrza pokoju dziecięcego
Jak wybrać idealne plakaty do dekoracji wnętrza pokoju dziecięcego
Zdobądź pokój swojego dziecka plakatami, które cieszą oko i pobudzają kreatywność. Dowiedz się, jak dobrać idealne grafiki i jak ukierunkować dekoracje na rozwój Twojego malucha.
Za kulisami show komediowych – jak powstaje program pełen humoru
Za kulisami show komediowych – jak powstaje program pełen humoru
Zapraszamy za sceny świata komedii, gdzie zdradzimy tajniki tworzenia programów pełnych humoru. Dowiedz się, jakie są procesy i kto stoi za twoimi ulubionymi chwilami śmiechu.
Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego dla twojego biznesu?
Jak wybrać odpowiedniego radcę prawnego dla twojego biznesu?
Szukasz radcy prawnego dla swojego biznesu? Poznaj kroki, które pomogą Ci wybrać te usługi odpowiednie dla Twojej firmy, zrozumieć zasady prawne i dbać o Twoje dobro prawnicze.
Ostatnie wpisy
Polecamy