Zaplanuj rodzinną wyprawę w góry

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzinne wyjazdy to świetny czas, aby zacieśnić więzi i miło spędzić czas. Na letni wypad przeważnie wybieramy morze, ale to właśnie w górach można znaleźć więcej atrakcji.

Rodzinna wycieczka górskim szlakiem

Na wyprawę w góry, zwłaszcza z dziećmi, należy odpowiednio się przygotować. Prześledzić trasy, sprawdzić pogodę, przygotować odpowiednie ubranie i ekwipunek, czy sprawdzić na trasie schroniska, w których będzie można bezpiecznie odpocząć…

Szczególnie dla par, które kochają góry, ważne jest, aby zarazić dzieci swoją pasją. Wizyta nawet z małym dzieckiem nie musi być udręką. Ważne jest jednak bardzo skrupulatne przygotowanie. Wtedy wyjazd może okazać się ogromną przyjemnością dla rodziców i dzieci.

Zaplanuj wyprawę!

  1. W pierwszej kolejności zwróć uwagę, jak daleko szlak znajduje się od noclegu. Warto, żeby droga była stosunkowo krótka. Dodatkowa podróż samochodem może okazać się problematyczna. Umiejscowienie parkingu też ma znaczenie. Wyprawa w góry jest męcząca, szczególnie dla najmłodszych. Poza tym niemowlęta często zasypiają podczas wędrówki i lepiej będzie nie budzić ich przed dojazdem do domu i jak najszybciej przełożyć je do auta.
  2. Po drugie – pogoda w górach bywa kapryśna i może bardzo różnić się od tej, która panuje na dole. O poranku na szlaku może świecić słońce, a koło południa może zastać nas burza. Dodatkowo upały w pełnym słońcu będą nie do zniesienia dla dziecka.
  3. Trzecią kwestią jest sam przebieg trasy. Jak długa i stroma jest? Z pomocą przychodzą aplikacje. Można dzięki nim zaplanować całą drogę oraz poziom trudności. Warto pamiętać, że dziecko, które będzie szło o własnych siłach, opóźni wycieczkę. Trzeba też przewidzieć obowiązkowe postoje. Warto, aby uatrakcyjnić także takie przystanki i zatrzymywać się np. w sąsiedztwie strumyku lub pięknej łąki i zjeść posiłek w przyjemnych warunkach. Ponadto małe dzieci szybko się nudzą i takie urozmaicenia mogą poprawić im humor.
  4. Po czwarte – na szlaku powinny znaleźć się schroniska. Można w nich zjeść ciepły posiłek, przewinąć niemowlę lub schronić się przed deszczem.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @gorskiewyrypy

Wybór trasy ma znaczenie

W polskich górach znajduje się kilka prostych tras, które sprawdzą się dla rodzin z dziećmi.

W Karkonoszach ruszyć można drogą ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarskiego. Jest ona przystosowana również dla wózków.

Drugą możliwością jest przejście z Karpacza do Świątyni Wang, aby później wyciągiem dojechać na Kopę i stamtąd ruszyć prosto na Śnieżkę. Taka trasa nie będzie problematyczna dla rodziców z maluchem w nosidle lub z większym dzieckiem.

Weekend w górach spędzić można także z widokiem na Gorce. Znajduje się tam specjalnie przygotowana Leśna Trasa Edukacyjna, do której prowadzi żółty szlak z Rabki-Zdrój.

Wędrować można również po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Atrakcyjną trasą będzie droga na Łysicę, która w obie strony wynosi ponad 8 km. Niedaleko, bo w miejscowości Chęciny, znajdują się ruiny zamku, które będą dodatkową atrakcją.

Warto pamiętać, że jeśli wyjazd w góry będzie trwał dłużej niż weekend, warto zadbać o dodatkowe atrakcje. Poza wędrówkami, świetnym pomysłem będą skanseny, muzea oraz  parki wodne i linowe. W okolicy Zakopanego znaleźć można wiele ciekawych miejsc, na które można np. wjechać kolejką górską.

Co do wieku dziecka, tak naprawdę nie ma limitu. Ważne, aby było na tyle duże, aby można je było stabilnie utrzymać w chuście lub nosidełku. Warto pamiętać, że bardzo ważne jest odpowiednie zawiązanie chusty, tak aby przy wspinaczce maluch w żaden sposób nie ucierpiał.

Warto też pamiętać o dobrze przygotowanym posiłku, który nie tylko da siłę małym podróżnikom, ale również nie ulegnie rozpadnięciu w plecaku.

Ubranie też nie jest bez znaczenia. Ważne są grubsze skarpetki, długie i wygodne spodnie. Ubranie powinno być przede wszystkim dostosowane do pogody. Z uwagi na to, że w wyższych rejonach górskich może być chłodniej, warto ubrać siebie i dziecko w kilka warstw, które można ewentualnie zdjąć.

Nie można zapomnieć o odzieży na zmianę, porządnych butach za kostkę, pelerynie przeciwdeszczowej, nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją oraz kremie z filtrem UV.

Wycieczka w góry z całą rodziną może okazać się świetną przygodą. Dobrze zaplanowana zaszczepi w najmłodszych radość z aktywnego spędzania czasu.

Zdj. główne: photosforyou/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tajemnica wiecznej młodości – innowacyjne metody odmładzania skóry
Tajemnica wiecznej młodości – innowacyjne metody odmładzania skóry
Poznaj najnowsze techniki odmładzania skóry, które odkrywają tajemnicę młodości. Dowiedz się więcej o innowacyjnych metodach opóźniania procesów starzenia się skóry.
Jak skorzystać z możliwości obniżenia kosztów pożyczki?
Jak skorzystać z możliwości obniżenia kosztów pożyczki?
Dowiedz się, jak skutecznie zmniejszyć koszty związane z pożyczką. Wykorzystaj nasze porady, aby lepiej zarządzać swoimi finansami.
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?
Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?
Dowiedz się, jak właściwie zapakować przesyłkę, aby zminimalizować szanse na jej uszkodzenie. Krok po kroku przekażemy Ci najistotniejsze zasady dotyczące przygotowania przesyłki do wysyłki.
Ostatnie wpisy
Polecamy