Jak zarejestrować się u lekarza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pacjenci coraz częściej zwracają uwagę na brak komfortu związany z długim czasem oczekiwania w kolejce do rejestracji. Wielu z nich deklaruje, że chciałoby mieć możliwość umówić się na wizytę online lub telefonicznie, dzięki czemu mogliby zaoszczędzić dużo czasu. Również przychodnie coraz lepiej rozumieją potrzeby pacjentów i wybierają zaawansowane technologicznie rozwiązania, które zwiększają ich konkurencyjność na rynku.

Jak wygląda proces rejestracji na wizytę?

Umówienie się na wizytę do lekarza rodzinnego może odbyć się osobiście lub telefonicznie, a nawet za pośrednictwem osoby trzeciej, co jest szczególnie często wykorzystywane, kiedy rodzice rejestrują dzieci lub kiedy bliscy dbają o umówienie wizyty dla osób starszych. Niektóre przychodnie wyposażone w system zdalnej rejestracji umożliwiają również umówienie się na wizytę drogą elektroniczną, czyli online. Jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną, przysługuje Ci prawo do skorzystania z opieki medycznej w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu nie musisz płacić za konsultację lekarza, ale w realiach polskiego rynku medycznego, często kończy się to długim czasem oczekiwania na wizytę – zwłaszcza w przypadku specjalistów. Do lekarza rodzinnego oraz ginekologa możesz umówić się, nie posiadając skierowania, natomiast wizyty u pozostałych specjalistów, jeśli mają odbyć się „na NFZ”, muszą być umotywowane skierowaniem.

Jak zarejestrować się do lekarza na już?

Sytuacje zdrowotne osób umawiających się na wizytę do lekarza często wymagają, by rejestracja pacjentów uwzględniała stan zdrowia i priorytetowość problemu. W większości przypadków pacjent kontaktujący się z placówka medyczną zostanie umówiony do lekarza rodzinnego na pierwszy wolny termin – czasami tego samego dnia, w którym się umawia, a czasami w przeciągu kilku najbliższych dni roboczych. Istnieją jednak sytuacje, w których pacjenci potrzebują natychmiastowej konsultacji z lekarzem, ze względu na swój stan zdrowia. W takich przypadkach medycy mogą zadecydować o udzieleniu pacjentowi świadczenia w dniu zgłoszenia się do lekarza – ważne jednak, aby pamiętać, że pracownik rejestracji nigdy nie może podjąć takiej decyzji samodzielnie. Jeśli więc jesteś w trudnej sytuacji zdrowotnej i potrzebujesz kontaktu z lekarzem, pamiętaj, że pracownik rejestracji, z którym skontaktujesz się telefonicznie lub spotkasz w przychodni, będzie musiał zapytać przedstawiciela zawodu medycznego o stanowisko.

Jak usprawnić proces rejestracji? Porady dla prowadzących placówki medyczne

Odpowiadanie na potrzeby pacjentów jest bardzo ważne. Jeśli zajmujesz się prowadzeniem placówki medycznej lub zarządzaniem rejestracją w niej, postaraj się, by pacjenci mogli kontaktować się z Wami za pomocą wielu platform i środków przekazu. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zatrudnienie dodatkowych pracowników, obsługujących linię telefoniczną, skorzystaj z pomocy takich firm jak medycznarejestracja.pl, które zrobią to za Ciebie. Pamiętaj, że możliwość skontaktowania się z lekarzem w stanie zagrożenia zdrowia lub życia jest niezwykle ważna nie tylko ze względu na budowanie konkurencyjności Twojej placówki na rynku medycznym, ale przede wszystkim – ze względu na dobro pacjentów. Już dziś zadbaj, by żadna osoba, która potrzebuje pomocy, nie została jej pozbawiona.

Zdjęcie główne: pexels.com/Gustavo Fring

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo zabezpieczyć i poprowadzić instalację elektryczną?
Jak prawidłowo zabezpieczyć i poprowadzić instalację elektryczną?
Poradnik krok po kroku, jak bezpiecznie i efektywnie wykonać i poprowadzić instalację elektryczną. Poznaj wskazówki wykonywania instalacji elektrycznej od podstaw.
Jak zakupić dla siebie ładne, okrągłe kolczyki, pasujące do naszego stylu i typu urody
Jak zakupić dla siebie ładne, okrągłe kolczyki, pasujące do naszego stylu i typu urody
Dowiedz się, jak idealnie dopasować okrągłe kolczyki do swojego stylu i urody. Nasze wskazówki pomogą Ci wybrać efektowne dodatki, które podkreślą Twój indywidualny image.
Jak design thinking może zrewolucjonizować twoją umowę najmu mieszkania?
Jak design thinking może zrewolucjonizować twoją umowę najmu mieszkania?
Odkryj jak zastosowanie metodologia Design Thinking może kompletnie zmienić twój sposób zarządzania najmem mieszkania, ułatwiając proces i poprawiając doświadczenie najemcy.
Ostatnie wpisy
Polecamy