Adopcja kota często wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dodatkowymi obowiązkami, które czasem potrafią przyprawić o zawroty głowy. Warto pamiętać, że odpowiednia wiedza na temat nowego pupila pomoże nam przygotować się na każdą ewentualność i zwrócić uwagę na te szczegóły, nad którymi należy popracować.
W przypadku kota najczęstsze obawy nowych właścicieli dotyczą skłonności tych zwierząt do drapania mebli czy firan. Warto wiedzieć, że wszystkie nawyki można u zwierząt zmienić albo wypracować – te bardziej pożądane możemy wzmacniać, natomiast złym całkowicie przeciwdziałać. Aby nasze działania były jeszcze skuteczniejsze, należy zaopatrzyć się w niezbędne dla każdego kota przedmioty.
Na pytanie o to, dlaczego koty drapią, najczęściej uzyskujemy jedną i tę samą odpowiedź – wiele osób twierdzi, że chodzi przede wszystkim o ścieranie pazurów. W tym stwierdzeniu jest odrobina prawdy, ponieważ czynność ta pozwala kotom na usunięcie zużytych zewnętrznych pazurów i odsłonięcie nowych, ostrzejszych. Jednak należy pamiętać, że jest to również instynktowne zachowanie, leżące w naturze tych zwierząt. Najczęściej koty oddają się drapaniu dla rozrywki czy w sytuacjach stresujących, co pozwala im na rozładowanie emocji i wyciszenie się.
Drapanie to czynność, która, jak już zostało wspomniane, leży w naturze wszystkich kotów i raczej niemożliwe jest, aby całkowicie jej oduczyć. Najważniejsze to po prostu przerzucić uwagę kota z drapania mebli, czy innego wyposażenia mieszkania, na specjalnie przygotowany i dostosowany do konkretnych potrzeb drapak. Warto zauważyć, że oprócz drapania w formie rozrywki, koty najczęściej wykonują tę czynność również jako sposób na oznaczenie terenu – na spodzie ich łapek znajdują się bowiem gruczoły, które wytwarzają substancję zapachową, niewyczuwalną przez ludzki nos. Za sprawą tej czynności koty zostawiają na meblach czy innych przedmiotach swój zapach, informując inne osobniki o swojej własności.
Kolejnym powodem nasilenia się drapania są sytuacje, w których nasz pupil nie czuje się dobrze, i które wzmagają w nim stres i niepokój. Możemy do nich zaliczyć remonty, czy przeprowadzki, ale też wyjazdy, a nawet pojawienie się w domu noworodka. Ważne, aby przygotowywać kota na wszystkie niedogodności, co pozwoli na zniwelowanie i zminimalizowanie niepożądanych emocji. Czasami drapanie to również wynik nudy, frustracji, czy samotności, oraz próba zwrócenia na siebie uwagi opiekuna. Dlatego też tak ważne jest, aby zawsze zaspokajać emocje i potrzeby kota – przede wszystkim poświęcając mu swój czas.
Koty na swoje ofiary wybierają najróżniejsze powierzchnie oraz przedmioty. Najczęściej są to wszelkiego rodzaju kanapy, sofy, fotele czy nawet dywany, firanki oraz zasłony. Aby zabezpieczyć ulubione przedmioty przed niechcianym drapaniem, możemy spryskać je preparatem odstraszającym koty. W tym przypadku sprawdzi się zarówno wersja kupiona w sklepie, jak i ta stworzona domowymi sposobami na bazie cytrusów i goździków. Możemy również skierować uwagę kota na specjalny drapak.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów drapaków, co pozwala na precyzyjne dopasowanie produktu do preferencji kota. Zanim wybierzemy najlepszy model, warto przyjrzeć się temu, co najchętniej drapie nasz kot. Tym samym poznamy preferencje naszego pupila. Dokonując zakupu, możemy postawić na drapaki wysokie, na które kot będzie mógł swobodnie wskakiwać i wspinać się, oraz pionowe, które można drapać na stojąco. Ważne, aby wybrany przez nas produkt odznaczał się stabilnością, zastosowaniem odpowiednich materiałów oraz wysoką jakością. Aby zainteresować pupila nową zabawką, najlepiej umieścić ją w miejscu, na które nasz kot najczęściej zwraca uwagę.
Niestety nie zmienimy natury kotów, dlatego drapanie zawsze będzie czynnością, którą nasz pupil będzie wykonywać. Żeby uniknąć ciągłej wymiany wyposażenia, pozostaje nam zainwestować w przedmioty, które odwrócą uwagę naszego kociaka.