Miasta przyjazne kierowcom – tam powinnaś wybrać się z rodziną

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Podróżując samochodem z rodziną, warto sprawdzić, jakie miejsca są przyjazne kierowcom. Ceny paliw, dostępne parkingi, czy nawet bezpieczeństwo na ulicach, to czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę. 

Rankingi

Co roku na licznych portalach i stronach pojawiają się rankingi, przedstawiające zestawienia polskich miast pod względem tych najbardziej atrakcyjnych dla kierowców. Prowadzone są one w kilku kategoriach, a za każdą z nich przyznawana jest odpowiednia liczba punktów. Postaramy się zestawić aspekty komunikacyjne z atrakcjami, które niesie ze sobą dane miasto. Jeśli ma to być odpowiednie miejsce na odpoczynek, musi łączyć ze sobą wszystko to co najważniejsze.

Lublin

Miasto, które na ustach kierowców pojawia się w ostatnich latach naprawdę często. Warto więc przyjrzeć się mu dłuższą chwilę. Skąd wynika jego wysoka pozycja w rankingach? Wszystko za sprawą korzystnych cen paliw, stosunkowo niskich opłat parkingowych w centrum miasta oraz płynnej jazdy. Średnią prędkość jazdy w granicach miasta szacuje się na 42 km/h i jest to największa średnia wartość w miastach powyżej 300 tys. mieszkańców. Jedyne, do czego można się przyczepić, to ilość kolizji na drogach. W tej kategorii Lublin wypada nieco gorzej niż inne duże miasta. Nadal jednak pozostaje miejscem o wysokim wskaźniku bezpieczeństwa drogowego!

Wiemy już, że na pewno pod względem komunikacyjnym Lublin jest dobrym celem podróży. Jakie atrakcje rodzinne oferuje? Stare Miasto, Zamek Lubelski, Szlak Legend czy też Ogród Saski, to tylko niektóre z miejsc ściągających do Lublina rzeszę turystów. Dla dzieci na każdym rogu można również znaleźć liczne place zabaw, a jezioro Zemborzyckie to idealne miejsce na spędzenie ciepłego popołudnia.

Gliwice

Kolejne z miast znacznie różni się od stolicy Lubelszczyzny. Gliwice zamieszkuje nieco ponad połowa populacji Lublina, a co za tym idzie, w rankingach zwykle umieszczane są w dwóch różnych kategoriach wielkościowych.

Śląskie miasto znacznie zyskało w ostatnim czasie, a czynników składających się na to jest naprawdę wiele. Niewielka kolizyjność, jedne z najniższych cen paliwowych oraz szybkość poruszania, to tylko niektóre z nich. Nie można zapomnieć, że duży wpływ na to ma świetna infrastruktura drogowa. W obrębie Gliwic przebiega trasa autostrady A4 oraz droga średnicowa. Jaki więc minus można zauważyć w tym mieście? Niestety, ale ceny parkingów nie są najniższe. Średnia opłata godzinowa wynosi bowiem 2,51 zł.

Wspominając o Gliwicach, nie sposób nie wymienić innych miast konurbacji śląskiej. Katowice, Sosnowiec i Częstochowa, są we wszystkich zestawieniach również na wysokich pozycjach. Co warto zobaczyć na Śląsku? W Gliwicach koniecznie należy odwiedzić palmiarnię i drewnianą radiostację oraz Willę Caro. Do Katowic przyciągnie nas spodek oraz Śląski ogród zoologiczny, a w Częstochowie nawet nie trzeba podpowiadać, gdzie skierować swoje kroki.

Gdańsk

Mogłoby się wydawać, że w mieście typowo wypoczynkowym jak Gdańsk, spotkamy się z dużym zatłoczeniem i licznymi korkami, a poruszanie się samochodem nie będzie się opłacać. Prawda jest taka, że wiele osób odwiedzających Gdańsk, jest pod wrażeniem płynnej i szybkiej jazdy przez centrum oraz małej liczby wypadków. Gorzej, jeśli chcemy skorzystać z parkingów; jak przystało na turystyczne miejsce, nie jest tanio.

Chyba największą atrakcją Gdańska jest dostęp do morza. To dlatego w lecie miasto tętni życiem i wita mnóstwo turystów z całej Polski. Warte zobaczenia są takie atrakcje jak muzeum bursztynu, czy też Ratusz Główny oraz fontanna Neptuna.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zastosowanie podświetlanych liter 3D w reklamie i dekoracji wnętrz
Zastosowanie podświetlanych liter 3D w reklamie i dekoracji wnętrz
Odkryj, jak trójwymiarowe litery podświetlane można wykorzystać do skutecznej reklamy i stylowej dekoracji wnętrz! Dowiedz się więcej o tej innowacyjnej technologii.
Zarządzanie urlopami jako element skutecznego programu wellbeingowego w firmie
Zarządzanie urlopami jako element skutecznego programu wellbeingowego w firmie
Odkryj, jak za pomocą efektywnego zarządzania urlopami zwiększyć produktywność i satysfakcję pracowników, promując jednocześnie zdrowie i dobre samopoczucie w ramach programu wellbeingowego.
Jak skutecznie rozmawiać z lekarzem o swoich dolegliwościach?
Jak skutecznie rozmawiać z lekarzem o swoich dolegliwościach?
Dowiedz się, jak w pełni wykorzystać czas spędzony z lekarzem i jak skutecznie omówić swoje dolegliwości, aby otrzymać jak najwięcej informacji i efektywnie dążyć do poprawy zdrowia.
Ostatnie wpisy
Polecamy